Тема: Де і як можуть працювати неповнолітні

Тема: Де і як можуть працювати неповнолітні

Мета: Ознайомити учнів з особливостями прав неповнолітніх в трудових відносинах, пільгами та перевагами, які надають неповнолітнім; розвивати вміння розв’язувати правові ситуації, юридичні рівняння за допомогою норм права, аналізувати нормативно-правові акти, відстоювати та висловлювати власну думку; виховувати повагу та шанобливе ставлення до суспільно корисної праці, активну громадську позицію.
Обладнання: витяги з Кодексу законів про працю України, ЗУ «Про відпустки», Кримінального кодексу України, підручник за редакцією О.І. Пометун, Т.О.Ремех., презентація

Тип уроку: засвоєння нових знань
Епіграф уроку
Щоб жити – потрібно працювати.
Вольтер
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація
Зверніть будь ласка увагу на екран.
– Про що говорять вам дані ілюстрації?

Мабуть, ви вже зрозуміли, що тема уроку буде пов’язана з неповнолітніми, а саме – Де і як можуть працювати неповнолітні

Запис теми і плану уроку у зошит

Ото ж знаючи тему про, що б ви хотіли дізнатись на уроці.
(Бажання учнів записуються на дошці)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Як законодавство регулює право неповнолітніх
Щоб з’ясувати, як законодавство регулює права неповнолітніх ми маємо познайомитись з КзпП, Законом «Про відпустки» та текстом підручника
Працювати ми будемо використовуючи метод «Ажурної пилки».
Під час роботи ви повинні бути готовими працювати в різних групах.
– Спочатку будите працювати у так званій “домашній” групі.
– Потім в іншій групі ви будите виступати в ролі “експертів” з питання, над яким працювали в “домашній групі” та отримувати інформацію від представників інших груп.
– В останній частині заняття ви знову повертаєтеся в свою “домашню” групу, для того щоб поділитися тією новою інформацією, яку вам надали учасники інших груп, та обговорити її.
Перша група
Опрацюйте (фрагмент 1-2 з підручника, стор. 124, КзпП ст.188 ).
Дайте відповідь на питання. Особливості прийняття на роботу неповнолітніх

Друга група
Опрацюйте (фрагмент 3 з підручника, стор. 124-125, КзпП ст..190, 51).
Дайте відповідь на питання. Особливості робочого часу неповнолітніх.

Третя група
Опрацюйте (фрагмент 6 з підручника, стор. 125-126, ст.. 10 ЗУ «Про відпустки».
Дайте відповідь на питання. Особливості часу відпочинку для неповнолітніх.

Четверта група
Опрацюйте (фрагмент 5 з підручника, стор. 125, КзпП ст.. 194).
Дайте відповідь на питання. Оплата праці неповнолітніх.

П’ята група
Опрацюйте (фрагмент 7 з підручника, стор. 126, КзпП ст.. 198, 199).
Дайте відповідь на питання. Порядок звільнення

Відповіді учнів.

Обговорення і підсумок за допомогою слайдів з 5 по 9 та юридичного рівняння

Рівняння
А – Б = В – Г
Д (Е+Є)-Ж
Де А – ст. КзПП про звільнення неповнолітніх
Б – ст. КзПП про звільнення неповнолітніх
В – ст..КзПП про попередній медичний огляд
Г – ст..КзПП про легші умови праці для неповнолітніх
Д – ст. .КзПП про пільги
Е – ст..КзПП про умови прийняття на роботу
Є – вік з якого дозволяється укладати трудовий договір.
Ж – ст.. Закону України про додаткові відпустки

Відповідь 199-198 = 191- 190
194 (188+16)- 10

2. Як законодавство захищає дітей від експлуатації
Робота над фрагментом мультфільму «Пригоди Фунтіка»
Бесіда за запитаннями:
– Які права головного героя були порушені?
– Як ви рахуєте Фунтік працював офіційно чи на так званому «чорному ринку»?

Як законодавство захищає неповнолітніх від експлуатації на «чорному ринку» ?

Робота над завданням 4. Стор.126 підручника.
Бесіда за запитанням
Уявіть себе підприємцем: як вам вигідніше – брати працівників на роботу офіційно чи без укладення трудового договору? Чому?.
ІV. Закріплення нових знань учнів
Гра «Голка – нитка»
Умови гри
Перший учень створює ситуацію по темі уроку, другий аналізує її, третій робить висновок по ситуації та аналізу, четвертий дає рекомендації, п’ятий учень коментує закони, які підходять до даної ситуації.

Ситуація-аналіз-висновок-рекомендація-закон

V. Підсумок уроку
Проводиться за допомогою дидактичної гри «Чиста дошка». На початку уроку учні записували на дошці про що вони хотіли б дізнатись. Давши відповідь на питання воно стирається з дошки і так аж до останнього.
VІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати § 20.
2. Виконати письмово завдання 3 стор.128 підручника.
3. Міні-есе «Я робітник».