Учитель, воспитай ученика!

 Не всё ль равно: станок или строка; не всё ль равно: хибара или терем…

 Учитель, воспитай ученика и век мори, оставив в подмастерьях.

 От жара солнца помогает тент; ожог не получить на дне колодца…

 Твой ученик тебе не конкурент: несущий воду в небо не взовьется.

Учитель, воспитай ученика. Учи его печали и облому,

 поскольку это смертная тоска — внимать хвале, назначенной другому.

 Дари ему, учитель, мудрость книг, разумное в его нейронах сея;

 пусть вечно будет счастлив ученик, что он неподалёку от сенсэя.

Твердя ему, что пыль он и слабак, окрестной грязью непрестанно пачкай.

 Он будет верен верностью собак, счастливых даже крохотной подачкой.

 Задумчив будь. Загадочен слегка. Слегка витиеват и недопонят…

 Учитель, воспитай ученика.

 Иначе — не оценят.

 И не вспомнят.

©Александр Габриэль

Одне з основних завдань шкільного курсу правознавства – вироблення в школярів умінь та навичок застосовування здобутих теоретичних знань на практиці. Найбільш ефективним засобом, що забезпечує виконання цього завдання, є, на нашу думку, розв’язування учнями правових задач, що дає можливість не тільки перевіряти рівень засвоєння старшокласниками теоретичного матеріалу, а й виявляти прогалини у знаннях, щоб вчасно усувати їх. Розв’язування задач сприяє засвоєнню навчального матеріалу на якісно вищому рівні, створює передумови для вироблення умінь та навичок застосовувати аналоги закону та аналогії права, сприяє виробленню навичок критичного мислення, розвитку творчої уяви учнів. Але, мабуть, найбільш цінним у процесі розв’язування задач є те, що школярі мають можливість відстежити взаємодію правових норм у конкретних юридичних ситуаціях, вчаться сприймати право саме як систему, а не як механічний набір правових норм. Розв’язування правових задач, зокрема задач на міжгалузеві зв’язки, є надзвичайно дієвим засобом систематизації правових знань, що є особливо важливим для учнів, оскільки вони отримують можливість застосувати свої знання на практиці, що сприяє формуванню їхньої правової  компетенції.  Такі задачі дають можливість перевірити знання учнів одразу з кількох галузей права.

Утім, слід підкреслити те, що найціннішим у процесі аналізу й розв’язання правових ситуацій на уроках з правознавства є те, що учні мають можливість відстежити дію правових норм у конкретних юридичних ситуаціях, а це, своєю чергою, формує в них усталене уявлення про право як ефективний регулятор суспільних відносин, що уможливлює безпечне й результативне життя їх учасників.

 Методична  розробка  адресована передусім учителям, які активно застосовують на уроках розв’язування юридичних  задач та тестових завдань, працюють з  дітьми з метою їх підготовки до олімпіад. Також ця методична розробка може бути використана для проведення уроків: практикумів, узагальнення, систематизації знань.

Аналіз і розв’язання юридичних ситуацій, як один з методів формування правових компетентностей учнів на уроках правознавства.

Основним завданням курсу «Основи правознавства»  (практичний курс) у

9 класі є формування правової культури учнів – майбутніх активних громадян держави. І тому крім теоретичних знань, які учні отримують на уроці, важливим моментом у навчанні є формування практичних навиків застосування цих знань на практиці. Але діти ще не мають достатньої правоздатності щоб реалізувати всі ті права і можливості, які їм гарантує Конституція України та наше законодавство. Тому використання на уроках розв’язання різних ситуаційних завдань формує необхідні вміння та навички, які учні можуть застосувати у майбутньому. А також, активізує свою пізнавальну діяльність, підвищує інтерес до предмету, переконує у необхідності здобуття правових знань, діє впевненість та життєвий досвід.

Використовувати розв’язання учнями ситуаційних завдань можемо на будь-якому етапі уроку і при вивченні різних тем, але при цьому враховуючи їх особливості.

Використовувати розв’язання учнями ситуаційних завдань можемо на будь-якому етапі уроку і при вивченні різних тем, але враховуючи їх особливості.

Так, наприклад, якщо це тема «Особисті та політичні права громадян України» вчитель повинен поставити ціль до розуміння учнями не лише змісту прав, а в першу чергу їх значення для громадянина і неможливості в обмеженні чи позбавленні крім існуючих винятків.

Наприклад, тема «Права і свободи людини»:

1. Громадянина К. було затримано у підозрі скоєння злочину, за три доби перебування під вартою йому не було вручено умотивованого рішення суду. Які подальші дії повинні чинити представники міліції. Відповідь аргументуйте.

2. Одна з релігійних організацій м. Рівного звернулася до міського управління освіти з проханням дозволити проведення занять з метою релігійного виховання учнів у загальноосвітніх закладах. У відповідь міське управління освіти надіслало відмову. Аргументуйте дії міського управління освіти.

3. Під час переслідування злочинця працівники міліції без будь-яких пояснень проникнули до квартири громадянина К. Чи законними були їх дії? Відповідь аргументуйте.

4. Директор школи відмовилася прийняти документи учня 7-го класу К. і зарахувати його учнем ввіреної їй школи на підставі того, що його батьки є послідовниками однієї із нетрадиційних релігійних сект. Прокоментуйте дії директора.

5. Міська рада м. Косів прийняла рішення про введення обмежень на пересування громадян повз річки на час надзвичайного стану, викликаного загрозою повені. Чи відповідають дії міської ради правовим нормам. Відповідь аргументуйте.

Коли ж на уроці розглядаються конкретні законодавчі акти, що містять норми, які регулюють відносини між громадянами, доцільним є організація роботи з нормами закону (законодавчі акти або їх витяги) при розв’язанні ситуаційних завдань, які є максимально наближені за своїм змістом до реального життя. Таку форму роботи можна проводити після вивчення і ознайомлення учнів з новим матеріалом або ж при закріпленні вивченої теми:

Наприклад, тема «Правоохоронні органи України»

Визначтесь з назвою правоохоронного органу, до якого слід звернутися в цій ситуації:

1. Вашого друга затримали працівники міліції, які за його словами побили його у райвідділі.

2. Телевізор, куплений вашою родиною, у магазині вийшов з ладу під час гарантійного строку, а магазин відмовився ремонтувати його.

3. Вашого родича звинувачують у вчинені злочину.

4. У вашого батька виникли проблеми на роботі. Його попередили про звільнення, але він вважає звільнення незаконним і хоче отримати юридичну консультацію.

5. Прийшовши додому ви виявили, що двері квартири кимось зламано.

А також для перевірки знань та умінь учнів під час тематичної атестації чи перевірки домашнього завдання:

Наприклад, тема «Основи сімейного права»:

Актуалізація опорних знань учнів (розв’язання ситуаційних завдань за темою попереднього уроку):

Ситуація 1. Батько 15-річного Олега постійно знущався над ним, примушував до жебракування.

Ситуація 2. Після розірвання шлюбу між Тетяною та Олексієм їхній 15-річний син Петро за рішенням суду мав проживати з матір’ю. Через місяць після вступу рішення суду в законну силу Олексій забрав Петра із дитячого садка і виїхав з ним до своїх батьків у сусідню область.

Ситуація 3. Одружений Сергій зміг зареєструвати шлюб з Людмилою.

Ситуація 4. Наталія записала батьком своєї дитини Дмитра, а насправді його батьком був Павло.

Завдання: Які правові норми порушено в цих ситуаціях?

Також вчитель може застосовувати самостійний розгляд учнями витяг норм правових актів та паралельне розв’язання ситуаційних завдань або при вивченні нового матеріалу.

Застосувати ситуаційна завдання на уроці вчитель може при використанні різних методів організації навчальної діяльності учнів на інтерактивному занятті:

робота в парах;

метод «Прес».

аналіз правової ситуації;

рольовій гра;

робота в малих групах.

Наприклад, тема «Життя громадян в демократичній державі »:

Робота в малих групах «Юридична консультація»: кожна група отримує дві правові ситуації і має дати відповідь на основі матеріалу попереднього уроку.

Поясніть, чи відповідають законодавству дії органів державної влади та місцевого самоврядування.

1. Полтавська обласна Рада більшістю голосів прийняла рішення про проведення місцевого референдуму. На нього винесено декілька питань: про затвердження герба та гімну області, про перейменування одного з районів області, про затвердження бюджету області на наступний рік.

2. Печерська районна Рада на вимогу 30 %  жителів району прийняла рішення про проведення районного референдуму щодо перегляду вироку суду, що засудив неповнолітнього вбивцю, який вчинив декілька вбивств, до 10 років позбавлення волі.

3. Сумська обласна Рада у зв’язку з тим, що з державного бюджету до обласного передається надто мало коштів, призначила референдум про перехід області зі складу України до складу сусідньої держави.

Розв’язання ситуаційних завдань також можемо застосувати: при фронтальному опитувані, зачитуючи такі завдання на клас або ж використовувати, як індивідуальне завдання для окремих учнів.

Якщо вчитель систематично використовує ситуаційні завдання, наступним етапом можна організовувати самостійне формування учнями таких завдань на уроці або ж як домашнє завдання.

Такі ситуаційні завдання варто використовувати і для організації різних конкурсних форм роботи (правовий турнір, брейн-ринг і т.д.).

Отже, застосування знань, умінь та навичок у вирішенні ситуаційних завдань сприяє якісному засвоєнню навчального матеріалу, адже знання необхідні у повсякденному житті є найціннішими. Використання інтерактивних та інших методів роботи на уроці, при розв’язанні ситуаційних завдань, формують комунікативні навички, аналітичне та критичне мислення, сприяють формуванню активної життєвої позиції, самостійному і відповідальному вибору способу поведінки та дій.

Тема 1. Правила і закони у суспільстві та твоєму житті

Урок №1. Правила у суспільстві та їх призначення.

1. Визначте вид соціальної норми:

А)     На день народження дарувати подарунки;

Б)       Католицькі священики дотримуються целібату;

В)      Діти повинні поважати і слухатися своїх батьків;

Г)       Невиконання батьківських обов’язків тягне юридичну відповідальність;

Д)      За статутом Спілки афганців до організації мають право вступати особи, що несли   військову службу у складі обмеженого військового контингенту в Афганістані.

2. Які види соціальних норм порушено у зазначених ситуаціях?

А)     Діти розпалили вогнище у лісі, в результаті чого відбулося загорання;

Б)       Підліток не поступився місцем у тролейбусі бабусі;

В)      Депутат Партії Регіонів під час голосування у парламенті заявив, що у нього є власна позиція, яка розходиться із лінією партії, і він голосуватиме так, як вважає за потрібне;

Г)       Андрій та Марина одружилися всупереч волі батьків;

Д)      Мустафа і Кемаль мусульмани. Одного разу вони випили трохи вина і грали у карти. За цим заняттям їх застав мула.

3. У яких із названих ситуацій діють саме правові норми:

А)     Водій порушив правила дорожнього руху – проїхав перехрестя на червоне світло;

Б)       Хлопець не прийшов на домовлену з товаришами зустріч;

В)      Підліток звернувся до директора школи з проханням прийняти його до 10 класу;

Г)       Учитель порекомендував учневі, який зайшов у школу, зняти головний убір;

Д)      Прибічники ісламу під час обіду відмовилися вживати м’ясо свинини.

Урок №2  Право

1. Назвіть основні функції права:

А)     Регулятивна;

Б)       Охоронна;

В)      Виховна;

Г)       Ідеологічна;

Д)      Усі перелічені.

2. Оберіть варіант, у якому значаться ознаки норм права, що відрізняють їх від норм моралі:

А)     Є системою правил;

Б)       Приймаються державою через її органи;

В)      Є уявленнями людей про добро і зло;

Г)       Забезпечуються виключно силою громадської думки;

Д)      Охороняються державою.

3. Класифікуйте галузі права:

А)     Крадіжка – це таємне викрадення майна;

Б)       Державною мовою в Україні є українська мова;

В)      Шлюбний вік в Україні -18 років;

Г)       Іванко придбав у магазині кілограм цукерок;

Д)      Петро працював під час канікулах;

Е)      Семен перебіг дорогу на червоне світло.

4. Чи мали місце у зазначених випадках правовідносини?

А)     Учень заплатив за проїзд у тролейбусі та отримав від кондуктора квиток;

Б)       Фірма Н розірвала договір поставки із фірмою Д;

В)      Хлопець поступився місцем бабусі у маршрутному таксі;

Г)       Семен та Світлана одружилися, взявши шлюб у костьолі.

5. Визначте структурні елементи правовідносин:

А)     Громадянин А. продав власний будинок громадянину Б.;

Б)       Письменник уклав договір із видавництвом про друк свого твору;

В)      За договором, укладеним між школою та автопідприємством, автобус, що належить автопідприємству, щодня звозитиме дітей до школи і розвозитиме їх по домівках;

Г)       Бригаду будівельників найняли для ремонту офісу підприємства.

Урок №3  Закон

1. Визначте, які із запропонованих ознак є ознаками закону:

А)     видається вищим органом виконавчої влади;

Б)       регулює всі відносини що виникають у суспільстві;

В)      має вищу юридичну силу;

Г)       є нормативно-правовим актом.

2. Розташуйте в логічній послідовності етапи законодавчого процесу:

А)     публікація закону;

Б)       розробка законопроекту у відповідному комітеті ВРУ;

В)      ініціювання прийняття закону народним депутатом;

Г)       прийняття законопроекту у 3 читанні ВРУ;

Д)      підписання законопроекту ПУ;

Е)      обговорення законопроекту на засіданнях ВРУ;

Ж)    підписання законопроекту головою ВРУ.

3. Класифікуйте види нормативно – правових актів за юридичною силою:

А)     Указ Президента України;

Б)       Кримінальний кодекс України;

В)      Конституція України;

Г)       Наказ Міністерства освіти і науки України;

Д)      Закон України «Про вибори Президента України»;

Е)      Ухвала Верховного суду України.

Урок №4 Правомірна поведінка та правопорушення

1. Назвіть елементи, які входять до складу правопорушення:

А)     Об’єкт;

Б)       Суб’єкт;

В)      Об’єктивна сторона;

Г)       Суб’єктивна сторона;

Д)      Усі перелічені.

2. Які з перелічених понять складають ознаки правопорушення?

А)     Протиправність, винність, караність;

Б)       Дія, бездіяльність;

В)      Об’єкт, суб’єкт, об’єктивна сторона, суб’єктивна сторона;

Г)       Загальний, родовий, безпосередній об’єкт;

Д)      Винність, невинність особи.

3. Вина, мета і мотив — ознаки якого елемента складу правопорушення перераховані?

А)     Об’єкт;

Б)       Суб’єкт;

В)      Об’єктивна сторона;

Г)       Суб’єктивна сторона;

Д)      Це окремі факультативні елементи складу правопорушення.

4. Визначте види правопорушень:

А)     Протиправні і правомірні;

Б)       Винуваті та невинуваті;

В)      Проступки і злочини;

Г)       Припустимі і неприпустимі.

Урок №5 Юридична відповідальність за правопорушення

1. Що є підставою юридичної відповідальності?

А)     Об’єктивна сторона правопорушення, що встановлена в поводженні особи;

Б)       Склад злочину, встановлений у дії (бездіяльності) особи;

В)      Факт правопорушення, вирок суду;

Г)       Шкідливі наслідки, що мали місце в результаті дій особи;

Д)      Суб’єктивна сторона правопорушення.

2. Обставиною, що виключає юридичну відповідальність за скоєне правопорушення, є:

А)      Незнання відповідної норми права;

Б)       Іноземне громадянство;

В)      Стан сп’яніння;

Г)       Необхідна оборона;

Д)      Скоєння правопорушення вперше.

3. Визначте вид юридичної відповідальності:

А)     За появу в нетверезому стані охоронцю оголосили догану;

Б)       За невчасне повернення кредиту фірма А. сплачує неустойку у формі пені фірмі Б.;

В)      За грабіж громадянина К. засудили на 4 роки позбавлення волі;

Г)       Громадянин Ц. перейшов вулицю у невстановленому місці.

Урок №6 Конституція – основний закон держави.

1. Визначте, що означає слово «конституція» з латини:

А)     Договір;

Б)       Угода;

В)      Устрій;

Г)       Структура.

2. Укажіть, що є Основним законом нашої держави:

А)     Закон України «Про громадянство»;

Б)       Конституція України;

В)      Закон України «Про Державний прапор»;

Г)       Закон України «Про вибори народних депутатів України».

3. Укажіть дату прийняття Конституції України:

А)     16 липня 1990 року;

Б)       24 серпня 1991 року;

В)      8 червня 1995 року;

Г)       28 червня 1996 року.

4. Позначте нормативно-правовий акт найвищої юридичної сили:

А)     Указ Президента України;

Б)       Конституція України;

В)      Постанова Верховної Ради України;

Г)       Розпорядження Кабінету Міністрів України.

Тема 2. Ти – людина, значить, маєш права

Урок № 1. Права і свободи людини.

1. Які види  прав та свобод вказані в даному переліку?

А) Особисті;

Б) економічні;

В) сімейні;

Г) колективні.

Д) політичні.

Е) корпоративні.

2. Класифікуйте вказані права.

А)     Право на працю;

Б)       право на життя;

В)      недоторканність житла;

Г)       право на участь в управлінні державними справами;

Д)      право на освіту.

Е)      право на охорону здоров’я.

3. До якої групи прав людини Ви віднесете право на таємницю листування?

А) Соціально-економічні;

Б) політичні;

В) культурні;

Г) невід’ємні;

Д) екологічні;

Е) особисті.

4. Право на недоторканність житла належить до групи:

А)     економічних прав;

Б)       політичних прав;

В)      соціальних прав;

Г)       громадянських прав.

5. Право власності належить до групи:

А)     особистих прав;

Б)       соціально – економічних прав;

В)      політичних прав;

Г)       культурних прав.

6. Право на підприємницьку діяльність належить до групи:

А)     екологічних прав;

Б)       соціально – економічних  прав;

В)      громадянських прав;

Г)       культурних прав.

Урок №2. Громадянство України.

1. Яке  із запропонованих тверджень відповідає поняттю громадянство?

А)     елемент конституційно-правового статусу особи;

Б)       політичний та економічний зв’язок між фізичною особою і державою, що проявляється у їхніх взаємних обов’язках;

В)      стійкий правовий зв’язок між особою і державою, що виявляється в їхніх взаємних правах та обов’язках;

Г)       вид на проживання;

Д)      політичний статус особи.

2. Укажіть підстави для набуття громадянства України:

А)     за територіальним походженням;

Б)       за соціальним статусом;

В)      внаслідок встановлення батьківства;

Г)       внаслідок отримання спадщини.

3. Укажіть, в якому віці набуття дитиною громадянства України або вихід із громадянства України може відбуватися тільки за її згодою:

А)     від 6 до 18 років;

Б)       від 10 до 18 років;

В)      від 14 до 18 років;

Г)       від 15 до 18 років.

4. Дайте юридичний аналіз ситуації:

А)     Особа без громадянства, що проживає на території України протягом 4 років, має власну квартиру, отримує пенсію, вивчила українську мову, не притягувалася до юридичної відповідальності, подала заяву про прийняття громадянства України. Яку відповідь вона отримає?

Б)       Чи набуде українського громадянства дитина, яка народилась у Росії, але батьки її померли, і родичі, які є громадянами України, всиновили її?

В)      Чи буде припинене громадянство України щодо особи, що пішла за контрактом на військову службу в одній з європейських країн?

Урок №3  Конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина.

1. Хто з перерахованих посадових  осіб має статус омбудсмена в Україні.

А)     Голова Верховної Ради;

Б)       Голова профільного Комітету Верховної Ради;

В)      Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;

Г)       Голова погоджувальної Ради;

Д)      Голова депутатської фракції.

2. Конституція України до основних обов’язків громадянина відносить:

А)     сплачувати податки і збори;

Б)       брати участь у виборах органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

В)      здобувати вищу освіту;

Г)       займатися підприємницькою діяльністю.

3. Дайте юридичний аналіз ситуації:

Громадянин Польщі Войцеховський, перебуваючи в Україні на власному автомобілі, порушив правила дорожнього руху, перевищивши дозволену швидкість, відмовляється сплачувати штраф, пояснюючи це тим, що у Польщі така швидкість є дозволеною і він не знав що це є порушенням законів України. Чи правомірні дії Войцеховського?

4. Яких обов’язків дотримуються особи в зазначених ситуаціях?

А)     Юнаки проходять приписку до призовної комісії у військкоматі.

Б)       Закінчивши відпочинок у лісі, учні прибрали за собою все сміття.

В)      Під час звучання Державного гімну України всі присутні припинили розмови і встали.

Урок №4. Право на освіту в Україні.

1. Яка освіта є обов’язковою згідно конституції України?

А) неповна середня;

Б) повна загальна середня;

В) початкова.

Г) вища

2. Структура освіти України включає:

А)         дошкільну освіту;

Б)           приватну освіту;

В)          вищу освіту;

Г)           домашню освіту.

3. Укажіть, які типи навчальних закладів належать до переліку навчальних закладів, що можуть існувати в нашій державі згідно із Законом України «Про загальну середню освіту»:

А)         середня загальноосвітня школа;

Б)           школа психологічного розвантаження;

В)          школа соціальної реабілітації;

Г)           автошкола.

Д)          ліцей

Е)          колегіум

4. Право на освіту належить до групи:

А)         громадянських прав;

Б)           соціально – економічних прав;

В)          культурних прав;

Г)           політичних прав.

5. Визначте із запропонованого переліку права та обов’язки учня.

А)         дотримуватися моральних та естетичних норм, дбайливо ставитись до шкільного майна.

Б)           обирати форму, профіль навчання.

В)          користуватися навчальними кабінетами, спортивними залами, майстернями, лабораторіями.

Г)           систематично та глибоко опановувати знання, практичні навички та вміння.

Д)          обирати та бути обраними до органів шкільного самоврядування.

Урок №5. Життя громадян в демократичній державі.

1. Хто є єдиним джерелом влади згідно конституції в України?

А)              Президент України;

Б)               Верховна  Рада України;

В)              Народ України;

Г)      Уряд України;

2. Оберіть поняття, якому відповідає наведене визначення. Форма безпосередньої демократії, яка полягає у прийнятті громадянами держави законів або інших рішень з важливих питань загальнодержавного чи місцевого значення:

А)              вибори;

Б)               референдум;

В)              ратифікація;

Г)               легалізація.

3. Дайте юридичний аналіз ситуацій:

А)              Полтавська обласна Рада більшістю голосів прийняла рішення про проведення місцевого референдуму. На нього винесено декілька питань: про затвердження герба та гімну області, про перейменування одного з районів області, про затвердження бюджету області на наступний рік. Визначте, чи відповідають законодавству дії органу місцевого самоврядування?

Б) В одній з шкіл м. Рівне  відбулися збори учнів 6-11 класів. Вони вирішили створити власне об’єднання громадян. Надійшло декілька пропозицій – створити молодіжну партію області, міську дитячу організацію, міську молодіжну організацію. Яку із запропонованих організацій можуть створити учні?

Тема 3. Ти і цивільно-правові відносини.

Урок №1. Право власності.

1. Які з перелічених ситуацій регулюються цивільним правом?

А)              перехід дороги в недозволеному місці;

Б)               повернення придбаної речі продавцеві;

В)              судовий позов проти автора статті, в якій принижується честь і гідність позивача;

Г)               звільнення з роботи;

Д)              поділ майна;

Е)      купівля квартири.

Є)      подарунок сину в день його народження;

2. Визначте право володіння, розпорядження та користування у таких ситуаціях:

А)              отримання будинку у спадок.

Б)               керування автомобілем за довіреністю.

В)              здача складу в оренду.

Г)               продаж квартири власником.

Д)              знищення власної картини художником.

3. У яких із перерахованих випадків потрібна дієздатність, а в яких — достатньо правоздатності?

А) мати у власності будинок;

Б) купувати телевізор;

В) купувати хліб;

Г) наймати квартиру;

Д) одержати майно у спадок;

Е) давати у користування магнітофон;

Є) подарувати машину;

Ж) передплатити газети і журнали;

З) мати вклад у ощадній касі.

4. Визначте форми власності:

А) ранець школяра.

Б) міська школа.

В) телевізор куплений подружжям.

Г) територія міського ринку.

 

Урок № 2. Цивільно-правові договори.

1. Встановіть відповідність

Сторони цивільного договору      

Вид договору

А) продавець – покупець;   

1) Договір майнового найму;

Б) наймодавець – наймач;   

2) договір позики;

В) власник – користувач    

3) договір страхування;

Г) відчужувач-набувач;      

4) договір довічного утримання;

Д) позикодавець – позичальник;   

5) договір купівлі-продажу;

Е) страхувальник-застрахований; 

6) договір безоплатного користування майном

2. Вкажіть, хто з вказаних осіб вчинив згідно з цивільним правом,  а хто — ні?

А)              14-річний Іван з дозволу батьків купив у сусіда книгу;

Б)               19-річна Марина приїхала в інше місто і найняла квартиру;

В)              13-річна Наталка подарувала за власним бажанням своїй подрузі блузку;

Г)               17-річний Сергій без відома батьків уклав договір позики з метою купівлі магнітофона; Д) 16-річний Олег придбав без відома батьків мотоцикл.

3. Дайте оцінку юридичній ситуації? Неповнолітня Оксана (17 років) після одруження продала квартиру, подаровану їй бабусею 5 років тому. На отримані кошти вирішила здійснити кругосвітню подорож із чоловіком. Батьки Оксани стверджують, що вона не мала права продавати квартиру без їхнього дозволу і вимагають розірвання договору.

4. Сімнадцятирічна Марина навчається в університеті на відмінно й отримує підвищену стипендію. Коли Марина придбала на отриману стипендію модні джинси — її батьки заявили, що вони їм не подобаються, і дочка не мала права самостійно здійснювати таку покупку, оскільки ще неповнолітня. Дайте характеристику юридичній ситуації. Чи буде визнано даний правочин недійсним?

Урок №3. Захист особистих немайнових і майнових прав

1. В одній із газет було опубліковано матеріал, в якому зазначалося, що продукція кондитерської фабрики може зашкодити здоров’ю споживачів. У результаті мешканці міста практично перестали купувати продукцію фабрики, що призвело до значних збитків. Дайте характеристику юридичній ситуації.

2. Учні дев’ятого класу збиралися в туристичний похід, закупивши у магазині багато різних банок консервованих продуктів. Згодом під час складання рюкзаків було виявлено, що усі 15 банок із курячим паштетом здулися. Вважаючи, що консерви неякісні, учні вирішили повернути їх у магазин та забрати гроші. Як буде вирішено ситуацію?

3. Сімнадцятирічний Власенко пошкодив мобільний телефон, що належить однокурснику. Визначте ознаки цивільного правопорушення. Яким чином буде відшкодовано збиток, якщо Власенко отримує стипендію?

Урок № 4. Спадкове право.

1. Спадкування — це:

А)              перехід прав від спадкодавця до спадкоємців;

Б)               перехід обов’язків від спадкодавця до спадкоємців;

В)              перехід прав та обов’язків від спадкодавця до спадкоємців;

Г)               перехід майна від спадкодавця до спадкоємців.

2. До спадкоємців першої черги за законом належать:

А)              дід та баба померлого;

Б)               двоюрідні брати та сестри померлого;

В)              діти, чоловік (дружина) та батьки померлого;

Г)               тітка та дядько померлого;

Д)              рідні брати та сестри померлого.

3. Дайте юридичний аналіз ситуацій.

А)              У померлої громадянки К. залишились мати та чоловік. Окрім того, є два її брата та сестра. Мати, чоловік та сестра відмовились від спадку. У сестри виникли сумніви, чи буде прийнята їх відмова та якою в цьому випадку буде доля спадку. Надайте їй відповідь.

Б) Онуфрієв проживав разом із дружиною, дочкою та сином. Син неодружений, а донька одружена і в неї троє дітей. Після смерті Онуфрієв не залишив заповіту. Як буде вирішено долю майна померлого, якщо донька померла за два місяці до смерті батька?

В) Після смерті Опанаса Одаренка, який не залишив заповіту, на його майно претендують: дружина (54 років), син (28 років), донька дружини(удочерив за рік до смерті), перша дружина (59 років) та донька від першого шлюбу (30років), рідний брат (62 роки), мати померлого (80 років). Хто із них має право на спадок? На скільки долів буде поділено спадщину?

Г) Громадянин С. залишив заповіт, яким розпорядився усе майно, яке у нього є (на суму 24 000грн.) передати музею пам’яті його діда. У нього залишились син (21 рік, водій) та дочка (14 років, учениця). До вас як до юридичного консультанту звернулась жінка померлого (45 років, працює на з/д) та його мати (66 років, пенсіонерка). Надайте їм обґрунтовану відповідь про можливість отримання спадку.

Урок №5. Законодавство України про права споживачів. Захист прав споживачів

1. Який Закон України містить основні положення про захист прав споживачів?

А) Закон України «Про власність».

Б) Закон України «Про об’єднання громадян».

В) Закон України «Про захист прав споживачів».

2. До яких органів споживачі мають право звернутись за захистом порушених прав?

А) Тільки до суду.

Б) До Верховної Ради України.

В) До Кабінету Міністрів України.

Г) До суду та інших уповноважених органів державної влади.

3. Споживач придбав у магазині мобільний телефон. Протягом гарантійного строку він ламався два рази, поломка була одна і та сама. Гарантійна майстерня ремонтувала його, не порушуючи Закону України «Про захист прав споживачів», і коли та сама поломка трапилася втретє, споживач звернувся до магазину з вимогою про повернення грошей, оскільки цей недолік вважала істотним. Магазин відмовився повернути гроші. Хто правий у такій ситуації?

Тема 4. Закони в житті твоєї сім’ї.

Урок №1. Сім’я і шлюб.

1. Хто із зазначених осіб вважається нареченими?

А)              разом проживають;

Б)               разом проживають і ведуть спільне господарство;

В)              мають спільних дітей;

Г)               подали заяву про реєстрацію шлюбу;

Д)              мають намір вступити у шлюб.

2. Реєстрація шлюбу через представника:

А)              допускається.

Б)               не допускається.

В)              допускається тільки за рішенням суду.

Г)               не допускається, за винятком випадків передбачених законодавством.

Д)              допускається тільки по документах, що нотаріально посвідчені.

Знайдіть помилки в тексті: Шлюб — це сімейний союз жінки і чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану або через релігійний обряд у церкві після досягнення жінкою та чоловіком 18 років, а якщо у них є діти,— можливе зменшення шлюбного віку на 2-3 роки за рішенням державного органу реєстрації актів цивільного стану із обов’язковим укладенням шлюбного договору напередодні одруження.

4. Визначте режим власності у подружжя:

А)              Дружина мала дачу до одруження;

Б)               Чоловік отримав у спадок квартиру;

В)              Гроші на банківському рахунку чоловіка, відкритому у шлюбі (зароблені ним у вільний від роботи час на будівництві дач);

Г)               Квартира, куплена під час подружнього життя на гроші зароблені чоловіком і  оформлена на його ім’я (дружина у цей час не працювала);

Д)              Золотий перстень із діамантом, куплений чоловіком дружині;

Е)               Премія дружини;

Урок 2-3. Взаємні права та обов’язки  батьків і дітей. Державний захист прав дитини в сім’ї.

1. Дайте юридичний аналіз ситуації. Сімнадцятирічний Мирослав закінчив школу і поступив до університету на контрактну форму навчання. Хлопець стверджує, що його батьки зобов’язані платити за навчання, оскільки він є неповнолітнім. Як буде вирішено ситуацію?

2. Дайте юридичний аналіз ситуації. Іван Іванович Іванов (55 років) внаслідок необережності став інвалідом II групи. Пенсії, яку він отримує по інвалідності, йому ледве вистачає на прожиття. А ще потрібно платити за квартиру та ліки. Тому він звернувся до суду із позовом про стягнення аліментів із свого сина (30 років, вчитель, має сім’ю та двоє дітей) з яким не підтримував стосунків впродовж останніх 25 років з моменту розлучення з матір’ю сина (не зустрічався, не спілкувався, не брав участі у вихованні), при цьому він сплачував аліменти на сина до його повноліття. Яке рішення прийме суд?

3. Розв’яжіть:

А – Б + В = Г + Д, де:

А — шлюбний вік;

Б – мінімальна різниця у віці, яка повинна бути між усиновлювачем та усиновлюваним;

В — вік, до досягнення якого над неповнолітнім встановлюється опіка;

Г — вік, до досягнення якого особа визнається малолітньою;

Д — мінімальний термін засудження до позбавлення волі одного із подружжя,  який надає право іншому розірвати шлюб на підставі лише його заяви.

Тема 5. Твої права у трудових відносинах.

Урок №1. Право на працю в Україні.

1. Роботодавець — це:

А)              фізична особа;

Б)               юридична особа;

В)              власник чи уповноважена особа;

Г)               власник чи уповноважений ним орган або фізична особа, яка використовує найману працю;

Д)              власник іноземного підприємства.

2 Оберіть варіант, де вказано документи, що зазвичай подаються особою при працевлаштуванні:

А)              паспорт;

Б)               характеристика сусідів;

В)              лист-рекомендація з попереднього місця роботи;

Г)               трудова книжка;

Д)              довідка про результати медичного огляду.

3 При прийнятті на роботу водієм громадянина Кемеровського (25 років) для укладення трудового договору власник приватного підприємства вимагає від нього такі документи:

А)              паспорт;

Б)               військовий квиток;

В)              довідку про склад сім’ї;

Г)               медичну довідку.

4 Яке називається документ, що підтверджує право на заняття підприємницькою діяльністю?

А)              довідка про відкриття банківського рахунку;

Б)               довідка про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків;

В)              свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності;

Г)               паспорт громадянина України.

Урок №2. Прийняття на роботу. Трудовий договір.

1 Трудовий договір укладається, як правило:

А)              у письмовій формі;

Б)               в усній формі;

В)              у будь-якій формі за бажанням працівника;

Г)               на вимогу роботодавця;

Д)              у письмовій формі за згодою первинної профспілкової організації.

2 Укажіть, хто/який орган дає дозвіл особі віком до 16-ти років для  працевлаштування:

А)              суд;

Б)               батьки;

В)              органи опіки і піклування;

Г)               служба у справах дітей.

3 Дайте оцінку юридичним ситуаціям:

А)              Випробувальний термін на 3 місяці встановлено для 16-літнього А., що влаштовується на завод робітником;

Б)               Випробувальний термін 1 місяць встановлено для 20-літнього С., звільненого із лав Збройних Сил України після строкової служби, який влаштовується водієм у автоколону,

В)              Випробувальний термін 10 місяців встановлено для комерційного директора філіалу заводу, що переводиться із одного філіалу у інший;

Г)               Випробувальний термін 3 місяці встановлено для помічника архітектора міста.

4 Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється:

А)              колективним договором;

Б)               індивідуальним трудовим договором;

В)              державним бюджетом;

Г)               законами України;

Д)              генеральною угодою.

5      Прогул — це відсутність працівника на роботі більше:

Е)               двох годин поспіль;

Ж)            двох годин протягом робочого дня;

З)                трьох годин поспіль;

И)              трьох годин протягом робочого дня;

К)              чотирьох годин незалежно від того, поспіль чи ні.

5 Дайте юридичний аналіз ситуації. Робітниця вирішила змінити роботу, оскільки зарплата на фабриці була невисокою і її часто затримували. У приватній фірмі, куди її запрошують працювати, зарплату виплачують регулярно та у два рази більшу. 14 вересня вона попередила майстра, що звільняється, а 15 вересня вже приступила до роботи у приватній фірмі. Дайте оцінку ситуації.

1 Тривалість робочого часу для працівників віком від 16 до18 років встановлюється:

Урок №3. Права неповнолітніх у трудових відносинах.

А)              18 годин на тиждень;

Б)               24 години на тиждень;

В)              36 годин на тиждень;

Г)               40 годин на тиждень;

Д)              41 година на тиждень.

2 Визначте чи є правомірною відмова у прийнятті на роботу у зазначених ситуаціях:

А)              16-літнього Анатолія на тій підставі, що у нього немає письмового дозволу одного із    батьків;

Б)               17-літнього Олексія забійником у шахту;

В)              28-літню Катерину начальником цеху, на тій підставі, що вона є членом політичної   партії?

3 Укажіть тривалість щорічної основної відпустки неповнолітніх працівників

А)              12 календарних днів;

Б)               24 календарні днів;

В)              31 календарний день;

Г)               56 календарних днів.

4 Дайте юридичний аналіз ситуації. 17-річний Василь Нечипорук у квітні влаштувався на роботу в друкарню кур’єром, а в червні йому посміхнулася доля – розгадавши кросворд в одному з журналів, він виграв 10-денний тур до Криму. Коли ж Василь звернувся до директора з проханням надати йому основну щорічну відпустку, то останній йому відмовив, бо Василь не відпрацював належних шість місяців, що згідно із законодавством надає право на таку відпустку. Якими є порядок надання і тривалість відпустки неповнолітніх працівників? Чи правомірні дії директора друкарні?

5 Дайте юридичний аналіз ситуації. До власника підприємства звернулися батьки Олега П. (15 років, навчається у школі) із вимогою звільнити свого сина з роботи, оскільки на їхню думку, ця робота дуже його втомлює і негативно впливає на стан здоров’я. Власник відповів, що хлопець дорослий, самостійно влаштувався на цю роботу і самостійно буде звільнятися. Дайте оцінку ситуації. Хто правий? Яке рішення буде прийнято?

6 Дайте юридичний аналіз ситуації. За умовами трудового договору, укладеного із сімнадцятилітнім Антоном 2 січня 2003 року для нього встановлюється:

А)              5-денний робочий тиждень із 8-годинним робочим днем;

Б)               випробний термін 10 днів;

В)              відпустка 25 календарних днів (з 1 грудня 2003 року).

Які норми трудового законодавства було порушено при укладенні трудового договору із Антоном? Антон заявив, що хоче відпустку влітку, але власник пояснив, що відпустка надається лише через 11 відпрацьованих місяців.

Тема 6. Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві.

Урок №1. Адміністративне правопорушення та відповідальність неповнолітніх.

1 Які відносини регулюються адміністративним правом?

А) екологічні;

Б) фінансові;

В) управлінські;

Г) сімейні;

Д) трудові.

2 Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли віку:

А) 12 років;

Б) за окремі правопорушення — 14 років;

В) 15 років;

Г) 16 років;

Д) 18 років.

3 Яке з перерахованих стягнень не належить до адміністративних стягнень?

А)              штраф;

Б)               оплатне вилучення;

В)              взяття на поруки;

Г)               попередження;

Д)              позбавлення спеціального права.

4 До неповнолітніх віком від 16 до 18 років не застосовуються адміністративні стягнення у вигляді:

А)              попередження;

Б)               адміністративного арешту;

В)              позбавлення спеціального права;

Г)               штрафу;

Д)              конфіскації.

5 Дайте юридичний аналіз ситуацій. Неповнолітні Олег ( 16 р.) та Сергій ( 17 р.) під час перегляду фільму у кінотеатрі випили пляшку вина і під впливом алкоголю почали приставати до громадян, що сиділи перед ними, вживаючи нецензурну лексику. Як слід кваліфікувати дії хлопців? Які стягнення можуть бути застосовані до них?

Урок №2  Злочин. Як не стати жертвою злочину.

1 До ознак злочину належить:

А) суспільна небезпечність;

Б) причинний зв’язок;

В) предмет;

Г) мета;

Д) бездіяльність.

2 Визначте зайве в переліку стадій вчинення злочину:

А) готування до злочину;

Б) замах на злочин;

В) закінчений злочин;

Г) довершений злочин.

3 Об’єктивна сторона злочину — це:

А)              внутрішня сторона діяння, що містить психічні процеси, які характеризують свідомість і волю особи в момент вчинення злочину;

Б)               зовнішня сторона діяння, яка виражається у вчиненні передбаченого законом діяння (дії чи бездіяльності), що заподіює чи створює загрозу заподіяння шкоди об’єктові злочину;

В)              внутрішня сторона діяння, яка виражається у вчиненні переліченого законом діяння (дії чи бездіяльності), що заподіює чи створює загрозу заподіяння шкоди об’єктові злочину;

Г)               зовнішня сторона діяння, що містить психічні процеси, які характеризують свідомість і волю особи в момент вчинення злочину.

4 Об’єкт злочину — це:

А)              суспільні відносини, на які посягає злочин, завдаючи їм певної шкоди, і які поставлені під охорону закону про кримінальну відповідальність;

Б)               знаряддя, завдяки якому було вчинено злочин;

В)              особа, якій на момент злочину виповнилося 14 років;

Г)               активна, свідома, суспільно небезпечна, протиправна поведінка суб’єкта.

5 Проаналізуйте правову ситуацію:

Однокласникам Максимові Горобцю й Пилипу Тодиці (обом по 14 років) закортіло покататися на сусідській машині. Пізно ввечері вони вийшли на подвір’я будинку, відкрили автомобіль, завели його саморобним ключем і рушили. Утім уже за 200 м машина заглухла. Почувши знайомий шум двигуна свого автомобіля, сусід хутко вискочив на подвір’я й схопив хлопців «на гарячому». Невдовзі вони мали неприємну розмову з міліцейським патрулем.

Чи є у діяннях хлопців склад злочину? Якщо так, то на якій стадії він знаходився? Чи підлягають Максим Горобець і Пилип Тодика юридичній відповідальності? Якщо так, то поясніть, якій і чому?

Урок№ 3. Що таке кримінальна відповідальність і кримінальне покарання.

1 Укажіть фактичну підставу кримінальної відповідальності:

А)              встановлений склад злочину;

Б)               порушення кримінальної справи;

В)              доведеність вини обвинуваченого;

Г)               досудове й судове слідство.

2 Загальний вік кримінальної відповідальності дорівнює:

А)              14 рокам;

Б)               15 рокам;

В)              16 рокам;

Г)               18 рокам;

Д)              21 року.

3 Висловіть припущення, яку роль у скоєнні злочину відігравала кожна із зазначених осіб, на якій стадії знаходились злочинці? Громадянин В. повернувся з роботи на власній автомашині. Коли він відкривав гараж, до нього підбіг юнак і впритул зробив кілька пострілів з обрізу, від яких В. помер на місці. Кинувши зброю, юнак сів на мотоцикл, який чекав його поруч, і зник. Наступного дня міліція затримала юнака — громадянина С. Виявилося, що він здійснив убивство на замовлення конкурента вбитого — Р., який повідомив інформацію про загиблого та дав кошти на здійснення вбивства. За скоєне вбивство С. отримав 30 тис. доларів. За кермом мотоцикла був товариш убивці Ч., якого він попросив допомогти, пообіцявши дати гроші на новий мотоцикл.

4 Проаналізуйте правову ситуацію. 16-річна студентка коледжу Аїда Собченко вчинила крадіжку. Рішенням суду її було звільнено від покарання із застосуванням до неї примусових заходів виховного характеру, таких як застереження, покладання обов’язку повертатися додому не пізніше 21 години щоденно та відшкодувати потерпілому майнові збитки, заподіяні злочином. За яких підстав неповнолітня особа, яка вчинила злочин, звільняється від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру? Чи є правомірним, на вашу думку, рішення суду? Відповідь обґрунтуйте.

Урок№ 4-5. Правоохоронні органи в Україні. Коли порушується кримінальна справа.

1 Визначтесь з назвою правоохоронного органу, до якого слід звернутися в цій ситуації:

А)              Вашого друга затримали працівники міліції, які за його словами побили його у райвідділі.

Б)               Телевізор, куплений вашою родиною, у магазині вийшов з ладу під час гарантійного строку, а магазин відмовився ремонтувати його.

В)              Вашого родича звинувачують у вчинені злочину.

Г)               У вашого батька виникли проблеми на роботі. Його попередили про звільнення, але він вважає звільнення незаконним і хоче отримати юридичну консультацію.

Д)              Прийшовши додому ви виявили, що двері квартири кимось зламано.

Е)               Ви стали свідком дорожньо-транспортної пригоди.

2 Укажіть, від імені кого прокуратура підтримує державне обвинувачення в суді

А) Генеральної прокуратури України;

Б) Правосуддя;

В) Держави;

Г) Президента України.

3 Оберіть варіант, під яким значаться окремі етапи (стадії) розгляду кримінальної справи:

А) попередження затриманого;

Б) досудове слідство;

В) судимість;

Г) судові дебати;

Д)  повідомлення про підозру.

4 Обставинами, що пом’якшують покарання, є:

А)              щире каяття, добровільна відмова від вчинення злочину, вчинення злочину повнолітнім, вчинення злочину вагітною жінкою;

Б)               вчинення злочину групою осіб в стані сп’яніння, вагітною жінкою, неповнолітнім;

В)              явка із зізнанням, щире каяття, добровільне відшкодування збитків, вчинення злочину неповнолітнім, вчинення злочину вагітною жінкою, вчинення злочину під впливом погрози;

Г)               вчинення злочину повторно, групою осіб, у зв’язку з виконанням службового обов’язку, в стані сп’яніння, тяжкі наслідки, завдані злочином, вчинення злочину з особливою жорстокістю.

Відповіді до завдань:

Тема 1. Правила і закони у суспільстві та твоєму житті

Урок №1

а) звичаї та традиції; б) релігійні норми; в) норми моралі; г) норми права; д) корпоративні норми.

а) норми права; б) норми моралі; в) корпоративні норми; г) звичаї та традиції; д) релігійні норми.

а, в.

Урок №2

д.

а, б, д.

а) кримінальне; б) конституційне; в) сімейне; г) цивільне; д) трудове;

е) адміністративне.

а) так; б) так; в) ні; г) ні.

а) суб’єкти – фізичні особи (громадяни А. і Б.); об’єкт – нерухоме майно (будинок); юридичний зміст включає право кожної особи (за наявності дієздатності) придбати у власність майно, а власників майна вільно ним розпоряджатися; фактичний зміст визначається правами та обов’язками відповідно громадян А. та Б.; юридичний факт – продаж будинку.

б) суб’єкти – фізична особа (письменник) та юридична особа (видавництво); особа – немайнове благо пов’язане із майновим – авторське право, тобто дозвіл на тиражування роману; юридичний зміст включає право кожного автора віддавати у друк свої твори, а видавництва – друкувати за наявності права на друк; фактичний зміст – це суб’єктивні права та обов’язки даного письменника та вказаного видавництва; юридичний факт – договір про друк та друк книги.

в) суб’єкти – юридичні особи (приватна школа та автопідприємство); об’єкт – діяльність суб’єкта (послуги); юридичний зміст включає право будь – якої приватної школи укладати договори із будь – яким підприємством (за наявності права в останнього) про надання даних послуг; фактичний зміст – це суб’єктивні права та обов’язки вказаних школи та автопідприємства; юридичний факт – договір між школою та автопідприємством і здійснення автоперевезень.

г) суб’єкти – юридична особа (підприємство) та фізичні особи (бригада малярів); об’єкт – результат діяльності (ремонт) суб’єктів; юридичний зміст включає право кожної особи наймати інших для виконання ремонту, й можливість найматися для виконання даних робіт будь – яких бригад за наявності права (ліцензія, дозвіл, патент); фактичний зміст визначається правами й обов’язками щодо зазначеної ситуації підприємства та бригади малярів; юридичний факт – договір про ремонт та його виконання.

Урок №3

в,г.

в, б, е, г, ж, д, а.

а) підзаконний акт; б) закон; в) Основний закон; г) підзаконний акт;

д) конституційний закон; е) підзаконний акт.

Урок №4

д.

а.

г.

в.

Урок №5

в.

г.

а) дисциплінарна; б) цивільно – правова; в) кримінальна;

г) адміністративна.

Урок №6

в.

б.

г.

б.

Тема 2. Ти – людина, значить, маєш права

Урок №1

а,б,д.

а) соціально – економічні; б) особисті; в) особисті; г) політичні;

д) соціально – економічні; е) соціально – економічні.

е.

г.

б.

б.

Урок №2

в.

а,в.

в.

а) негативну, потрібно проживати в Україні протягом останніх 5 років; б) так; в) так.

Урок №3

в.

а,в.

ні, незнання законів не звільняє особу від відповідальності.

а) відбувати військову службу; б) не заподіювати шкоди природі і культурній спадщині; в) шанувати державні символи.

Урок №4

б.

а,в.

а,в,д,е.

б.

а,б,в,г,д.

Урок №5

в.

б.

а) дії органу місцевого самоврядування відповідають законодавству, крім рішення щодо проведення референдуму з питань бюджету;

б) міську дитячу організацію.

Тема 3. Ти і цивільно-правові відносини.

Урок №1

б,в,д,е,є.

а) володіння; б) користування; в) розпорядження; г) розпорядження;

д) розпорядження.

б,в,г,е,ж,з – потрібна дієздатність; а,д,и – достатньо правоздатності.

а) приватна; б) комунальна; в) приватна; г) комунальна.

Урок №2

а-5; б-1; в-6; г-4; д-2; е-3.

а) так; б) так; в) ні; г) ні; д) ні.

Оксана має право продати квартиру, оскільки володіє повною цивільною дієздатністю.

Даний правочин відповідає діючому законодавству.

Урок №3

Дані дії працівників газети за рішенням суду можуть бути розцінені як завдання шкоди діловій репутації кондитерської фабрики.

На користь учнів.

Ознаками цивільного правопорушення є: наявність шкоди, протиправність, вина, причинний зв’язок між завданою шкодою і протиправною поведінкою. У випадку, якщо розмір завданої шкоди буде еквівалентний розміру стипендії, чи Власенко має інше майно то відшкодування буде покладено на нього. В іншому випадку, – на його батьків.

Урок №4

в.

в.

а) відмова буде прийнята, право спадкування перейде до братів спадкодавця. б) по третині спадку отримають дружина та син, інша третина у рівних долях буде поділена на чотири частини для представників першої черги (чоловік та троє дітей) за правом представлення. в) спадок отримають представники першої черги

(дружина, син, донька дружини, донька від першого шлюбу, мати померлого).

г) відповідно до обов’язкової частки спадщини по три тисячі отримають дочка та мати, а 18 тис. буде передано музею.

Урок №5

в.

г.

Згідно із Законом України «Про захист прав споживачів» ознаками істотного недоліку є: 1) неможливість його усунення; 2) його усунення потребує понад 14 днів; 3) він робить телефон суттєво іншим.

У цьому випадку жодна з цих ознак не притаманна телефону. Гарантійна майстерня  недолік усуває, вкладається в строк протягом 14 днів і телефон залишається таким самим. Цей недолік не є істотним.

Споживач може скористатися своїм правом одержати інший мобільний

телефон на час ремонту (аналогічної марки). (п. 1 ст. 12, п. 1, 9 ст. 8

Закону України «Про захист прав споживачів»).

Тема 4. Закони в житті твоєї сім’ї.

Урок №1

г.

б.

Шлюб — це сімейний союз жінки і чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану після досягнення жінкою та чоловіком 18 років, а якщо у них є діти,— можливе зменшення шлюбного віку до 16 років за рішенням суду.

а) особиста приватна власність дружини; б) особиста приватна власність чоловіка; в) спільна сумісна подружжя; г) спільна сумісна подружжя; д) особиста приватна власність дружини; е) особиста приватна власність дружини.

Урок №2-3

Батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття, а у випадку навчання у ВНЗ до його закінчення, але не довше ніж 23 роки. Питання оплати за навчання залежить від матеріального стану родини.

На користь Іванова у розмірі пропорційному тому, який сплачував Іванов аліменти сину.

а) 18; б) 15; в) 14; г) 14; д) 3

Тема 5. Твої права у трудових відносинах.

Урок №1

1. г.

2. а,г,д.

3. а,б,г.

4. в.

Урок №2

1. а.

2. б.

3. а) випробувальний термін для неповнолітніх не встановлюється.

б)  випробувальний термін для звільнених в запас не встановлюється.

в) випробувальний термін не перевищує 6 місяців, не встановлюється       при переведені працівника.

г) відповідає КЗпПУ.

4. г.

5. г.

6. Необхідно попередити роботодавця за 2 тижні.

Урок №3

1. в.

2. а) правомірна; б) правомірна; в) неправомірна.

3. в.

4. Неповнолітній має право на відпустку 31 календарний день, в зручний  для нього час.

5. Батьки мають право вимагати розірвання трудового договору, якщо це загрожує здоров’ю неповнолітнього.

6. а) робочий час не може перевищувати 36 годин на тиждень;

б)  випробування для неповнолітніх не встановлюється;

в) відпустка неповнолітніх 31 день в зручний для них час.

Тема 6. Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві.

Урок №1

1. в.

2. г.

3. в.

4. б,в,д.

5.Адміністративне правопорушення, поява в громадських місцях в нетверезому вигляді. Можна застосувати штраф.

Урок №2

1. а.

2. г.

3. б.

4. а.

5.  Хлопці знаходилися на стадії закінченого злочину, вони підлягають кримінальній відповідальності адже незаконно заволоділи транспортним засобом. До хлопців можуть бути застосовані заходи виховного впливу.

Урок№ 3. Що таке кримінальна відповідальність і кримінальне покарання.

1. а.

2. в.

3.  Закінчений злочин. Громадянин С-виконавець, Р- підбурювач,Ч- пособник.

4. У випадку коли неповнолітній скоїв злочин вперше і невеликої тяжкості, або не досягнув віку кримінальної відповідальності до нього можуть бути застосовані заходи виховного характеру. Рішення суду є правомірним оскільки закон передбачає застосування кількох примусових  заходів виховного характеру.

Урок№ 4-5

1. а) прокуратура; б) суд; в) адвокатура; г) адвокатура; д) міліція; е) міліція.

2. в.

3. б,д.

4. в.

 

Оставить комментарий

Please log in to leave a comment