Сімейне право

ТЕСТИ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ:

І. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільного стану за
1. місцем проживання жінки
2. за місцем проживання чоловіка
3. їхнім вибором.
4. за місцем проживання майбутньої сім’ї
5. за місцем народження чоловіка.

ІІ. Зарученими вважаються особи, які
1. разом проживають
2. разом проживають і ведуть спільне господарство
3. мають спільних дітей
4. подали заяву про реєстрацію шлюбу.
5. мають намір вступити у шлюб

ІІІ. Як правило шлюб реєструється після спливу _________ від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.
1. п’ятнадцяти днів
2. одного місяця.
3. двох місяців
4. трьох місяців
5. чотирьох місяців

ІУ. Реєстрація шлюбу через представника
1. допускається
2. не допускається.
3. допускається тільки за рішенням суду
4. не допускається, за винятком випадків передбачених законодавством
5. допускається тільки по документах, що нотаріально посвідчені

У. Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу
1. допускається
2. не є обов’язковою
3. допускається тільки за їх вільною згодою
4. є обов’язковою.
5. не вимагається, якщо вони неповнолітні

УІ. Розірвання шлюбу засвідчується
1. спільною заявою чоловіка і жінки завіреною нотаріально;
2. свідоцтвом про розірвання шлюбу;
3. обов’язковим рішенням суду;
4. дозволом органу опіки і піклування;
5. рішенням виконкому міської ради.

ЗАДАЧІ ПО ТЕМІ “СІМЕЙНЕ ПРАВО”

4.2.1. Юрій (20 років) та Анжела (16 років, вагітна) вирішили одру¬житися, про що дівчина повідомила своїх батьків. Батьки Анжели проти шлюбу, оскільки хлопець не має вищої освіти, ніде не вчиться і не має постійного заробітку. Як буде вирішено ситуацію?

4.2.2. Олександра (18 років) вагітна. За словами дівчини, батьком дитини є її знайомий Микола (22 роки), який заперечує батьківство. Олександра бажає одружитися із Миколою, а хлопець не лише не бажає одружуватися, а й відмовляється від утримання дитини у випадку на¬родження. Як буде вирішено ситуацію?

4.2.3. Батьки Валентина та Маші товаришували з дитячих років своїх дітей, мріючи про їхній шлюб. Але Маша довго відмовлялася одру¬жуватися із Валентином. Та лише після численних вмовлянь весілля таки відбулося. Чи буде визнано такий шлюб дійсним?

4.2.4. Тетяна та Юрій збираються одружитися. Мати Тетяни є двою¬рідною сестрою батькові Юрія. У державному органі реєстрації актів цивільного стану хлопцеві та дівчині заявили, що вони не мають права одружуватися. Чи правильно поступили працівники державного органу реєстрації актів цивільного стану?

4.2.5. Знайдіть помилки в тексті:
Шлюб — це сімейний союз жінки і чоловіка, зареєстрований у дер¬жавному органі реєстрації актів цивільного стану або через релігійний обряд у церкві після досягнення жінкою та чоловіком 18 років, а якщо у них є діти,— можливе зменшення шлюбного віку на 2-3 роки за рішенням державного органу реєстрації актів цивільного стану із обо¬в’язковим укладенням шлюбного договору напередодні одруження.

4.2.6. Громадянин Семиноженко звернувся до суду із заявою про розірвання шлюбу. Причиною цього, як вказано у заяві, був вступ дру¬жини до педагогічного інституту без згоди чоловіка. Чи буде задо¬волене позов?

4.2.7. Антон та Олена вирішили одружитися і подали заяву до державного органу реєстрації актів цивільного стану. Оскільки Олена була єдиною дочкою у сім’ї, — її батьки вирішили зайнятися організа¬цією весілля. Вони замовили зал у кафе, купили Олені весільну сукню та поступово почали запрошувати гостей. За тиждень до весілля Антон заявив Олені, що він не хоче офіційно одружуватися і запропонував жити спільно деякий час, щоб краще взнати один одного. Чи дії Антона правомірні? Чи може Олена примусити Антона одружитися? Батьки Олени вимагають у суді відшкодування завданої матеріальної та моральної шкоди. Яке рішення прийме суд?
4.2.8. Світлана та Богдан вирішили під час одруження укласти шлюбний договір. Вкажіть умови дійсності такого договору.

4.2.9. Визначте режим власності у подружжя:
а) Дружина мала дачу до одруження;
б) Чоловік отримав у спадок квартиру;
в) Гроші на банківському рахунку чоловіка, відкритому у шлюбі (зароблені ним у вільний від роботи час на будівництві дач);
г) Квартира, куплена під час подружнього життя на гроші зароблені чоловіком і оформлена на його ім’я (дружина у цей час не працювала);
ґ) Золотий перстень із діамантом, куплений чоловіком дружині;
д) Премія дружини;
е) Дружина до укладення шлюбу мала легковий автомобіль, який під час подружнього життя капітально відремонтували;
є) Чоловік на отриману страховку придбав телевізор;
ж) Чоловік і жінка фактично припинили шлюбні відносини і, проживаючи окремо понад рік, придбали фотоапарат та швейну машинку;
з) На вимогу чоловіка рішенням суду було встановлено для подружжя режим окремого проживання, а через 3 дні дружина придбала меблі в їхню квартиру.

4.2.10. Маша та Максим одружилися тиждень тому. На подаровані гроші вони придбали телевізор, наручні годинники (кожному), кухонний комбайн (щоб Маші було зручніше готувати їжу), жіночу шкіряну куртку. А гроші, що залишилися, поклали на рахунок у банку, відкритий на ім’я чоловіка. Визначте режими власності на придбані речі та бан¬ківський рахунок.

4.2.11. Богдан та Віра перебувають у шлюбі 6 років. З метою отримання необхідних коштів для започаткування власного бізнесу чоловік вирішив продати легковий автомобіль, куплений 2 роки тому на його ім’я. Дружина не хоче щоб чоловік займався бізнесом і заявляє, — що чоловік не має права без її згоди продавати автомобіль. Прокоментуйте ситуацію. Як буде вирішено справу?

4.2.12. Сімнадцятирічний Мирослав закінчив школу і поступив до університету на контрактну форму навчання. Хлопець стверджує, що його батьки зобов’язані платити за навчання, оскільки він є неповно¬літнім. Як буде вирішено ситуацію?

4.2.13. У свідоцтві про народження дитини мати записана українкою, а батько — поляком. Як вирішити питання про національну приналежність дитини?

4.2.14. Подружжя Калашникових проживало у власному будинку, побудованому ЗО років тому. За роки експлуатації у будинку жодного разу не проводили капітального ремонту, оскільки грошей у подружжя на ремонт не було, то вони вирішили продати автомобіль, куплений на гроші, зароблені Калашниковим в Італії. Через рік після проведеного ремонту Калашников звернувся у суд із заявою про розірвання шлюбу та розподіл майна, претендуючи на 3А будинку. Свої вимоги він моти¬вував тим, що ремонт будинку було проведено за його кошти (авто¬мобіль було куплено на зароблені ним особисто гроші за кордоном). Яке рішення прийме суд?

4.2.15. Перебуваючи у шлюбі, громадянка Мішина стала інвалідом II групи. Через 3 роки після цього вони з чоловіком розлучилися. Після розлучення Мішина звернулася із вимогою до колишнього чоловіка про сплату аліментів. Мішин відповів, що вони розлучені і вже не родичі, тому він їй нічого не винен. Жінка подала позов до суду. Як буде вирішено справу?

4.2.16. Шлюб подружжя Броньків було розірвано у міському суді. Розглядаючи спір про розподіл спільно нажитого майна подружжям, суд’зробив розподіл — квартири, дачі, автомобіля. У зустрічному позові Остапа Бронько про розподіл грошових вкладів Марії Бронько, що знаходилися у банку, відмовив у зв’язку із відмовою колишньої дружини від вимоги про розподіл предметів домашнього вжитку. Чи є рішення суду правомірним? Чому?

4.2.17. Іван Іванович Іванов (55 років) внаслідок необережності став інвалідом II групи. Пенсії, яку він отримує по інвалідності, йому ледве вистачає на прожиття. А ще потрібно платити за квартиру та ліки. Тому він звернувся до суду із позовом про стягнення аліментів із свого сина (ЗО років, вчитель, має сім’ю та двоє дітей) з яким не підтри¬мував стосунків впродовж останніх 25 років з моменту розлучення з ма¬тір’ю сина (не зустрічався, не спілкувався, не брав участі у вихованні), при цьому він сплачував аліменти на сина до його повноліття. Яке рішення прийме суд ?

4.2.18. Розв’яжіть:
А – Б + В = Г + Ґ, де:
А — шлюбний вік чоловіка;
Б – мінімальна різниця у віці, яка повинна бути між усиновлювачем та усиновлюваним;
В — вік, до досягнення якого над неповнолітнім встановлюється опіка;
Г — вік, до досягнення якого особа визнається малолітньою;
Ґ – мінімальний термін засудження до позбавлення волі одного із подружжя, який надає право іншому розірвати шлюб на підставі лише його заяви.

4.2.19. Розв’яжіть:
(А + Б + В) х Г – Ґ = Д, де:
А — шлюбний вік жінок;
Б — вік, з якого над неповнолітнім встановлюється піклування;
В – кількість умов, дотримання яких — необхідне для вступу у шлюб;
Г — термін, через який реєструється шлюб після подання заяви до органу реєстрації актів цивільного стану;
Ґ — вік, з якого береться до уваги думка дитини, щодо подальшого її місця проживання при розлученні батьків;
Д — граничний вік, до якого батьки повинні утримувати своїх дітей у випадку, якщо діти навчаються у вищих навчальних закладах.

4.2.20. Розв’яжіть:
(А + Б) : В = Г : Ґ – Д, де:
А — мінімальний вік, з якого особа може вступати у шлюб за дозволом (рішенням) суду;
Б – мінімальна кількість місяців після спливу яких дитина, народжена дружиною, не вважатиметься такою, що походить від чоловіка після встановлення між ними судом режиму окремого проживання;
В — кількість підстав, передбачених законодавством для створення сім’ї;
Г — вік, з якого особа вважається неповнолітньою;
Ґ — кількість підстав припинення шлюбу;
Д — термін, протягом якого повинна бути зареєстрована новонароджена дитина.